វិទ្យុជាតិកម្ពុជា កញ្ញា ខៀវ ណាវីន ថ្ងៃទី២៦ មីនា ២០២៥
អន្តរជាតិ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិចក្រភពអង់គ្លេសបានប្រាប់សភាថា ចក្រភពអង់គ្លេសជឿជាក់ថាវាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការទទួលបានការគាំទ្រពីសហរដ្ឋអាម៉េរិកចំពោះអ្វីដែលហៅថា "សម្ព័ន្ធនៃឆន្ទៈ" ដែលនឹងធានាសន្តិសុខរបស់អ៊ុយក្រែនបន្ទាប់ពីជម្លោះនេះ។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន Tass។ លោកបានបន្តថា "លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា ការរៀបចំសន្តិសុខ ឬការធានានៅអ៊ុយក្រែនក្នុងបរិបទនៃសន្តិភាពដែលបានចរចានឹងត្រូវការការគាំទ្រពីសហរដ្ឋអាម៉េរិក។ ខ្ញុំបានលើកឡើងពីចំណុចដូចគ្នានេះនៅក្នុងការពិភាក្សារបស់ខ្ញុំជាមួយលោក Pete Hegseth រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិសហរដ្ឋអាម៉េរិក"។ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិរូបនេះបានបន្ថែមថា "ការងាររបស់ខ្ញុំឥឡូវនេះជារដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិគឺដាក់ឱ្យអ៊ុយក្រែនស្ថិតក្នុងទីតាំងដ៏រឹងមាំបំផុតដោយបន្តជំនួយផ្នែកយោធារបស់ចក្រភពអង់គ្លេស និងលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រទេសផ្សេងទៀតធ្វើបន្ថែមទៀតដើម្បីអភិវឌ្ឍជាមួយប្រទេសបារាំងនូវផែនការសម្រាប់ការគាំទ្រពហុជាតិ និងដើម្បីរក្សាសន្តិសុខរយៈពេលវែងនៃសន្តិភាពណាមួយនៅក្នុងអ៊ុយក្រែន"។ គួរបញ្ជាក់ថា កាលពីថ្ងៃទី២០ កិច្ចប្រជុំនៃមេបញ្ជាការយោធាមកពីប្រទេស "សម្ព័ន្ធនៃឆន្ទៈ" ត្រូវបានធ្វើឡើងនៅទីក្រុងឡុងដ៍ ដើម្បីពិភាក្សាលម្អិតអំពីប្រតិបត្តិការនៃការបញ្ជូនកងទ័ពទៅកាន់អ៊ុយក្រែន។ នៅថ្ងៃដដែលនោះនាយករដ្ឋមន្ត្រីអង់គ្លេសបានប្រាប់អ្នករៀបចំផែនការយោធាថា ផែនការកំពុងត្រូវបានរៀបចំឡើងសម្រាប់ប្រតិបត្តិការផ្លូវគោក សមុទ្រ និងផ្លូវអាកាសក្នុងប្រទេសអ៊ុយក្រែន ដើម្បីធានាបាននូវការអនុលោមតាមកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពក្រោយជម្លោះ៕