The Cambodian Ministry of Civil Services has prepared to organize the 23rd ASEAN Cooperation Meeting on Civil Service and the 8th ASEAN Cooperation Meeting on Civil Service and related events for 2024-2026.
His Excellency Yuk Bunna, Acting Minister of the Ministry of Civil Services, spoke of the preparations at a meeting of the Preparatory Committee for the meetings.
The Acting Minister of the Ministry of Civil Services said that preparations have also been made to promote tourism and agricultural products during the hosting of the meetings.
In 2025, Cambodia will host two meetings: the 23rd ASEAN Civil Service Preparatory Meeting on May 19, 2025, and the 23rd Senior Officials Meeting on May 20, 2025, both of which will be held in Preah Sihanouk Province under the theme: “Innovation for Better Service Delivery.” And in 2026, Cambodia will organize the ASEAN Civil Service Chiefs’ Meeting.